Sıkça Sorulan Sorular

Kimler Psikolojik Destek Almalıdır?
Hayatında, aile, okul, iş, ilişkiler gibi alanlarda zorluk yaşayan, kendini derinlemesine tanımak ve geliştirmek istediği konularda yardıma ihtiyaç duyan her birey psikolojik desteğe başvurabilir.
Psikoterapi Nedir?
“Psikoloji bir bilimdir, psikoterapi ise bir sanattır.” (McWilliams, 2004).

Psikoterapi, bilimsel kuramları temel alarak, insanın iç dünyasına yapılan bir yolculuktur. Bu süreçte, en az haftada bir kez karşılıklı görüşmeler yapılmaktadır. Kişinin zorluk yaşadığı ya da geliştirmek istediği alanlar üzerine çalışırken, tıpkı danışanın sürücü koltuğunda ve terapistin ise yolcu koltuğunda ona eşlik eder pozisyonda konumlandığını düşünebiliriz.

Psikoterapi Sadece Yoğun ve Derin duygusal Problemler Yaşayan Kişilere mi Yardımcı Olur?
Hayır. Psikoterapi, hayata dair zorluklar yaşayan kişilerin yanı sıra, kendiyle ilgili derin bir iç görü kazanmak, kendini daha iyi tanımak, yeni beceriler geliştirmek gibi akla gelebilecek birçok konuda destek almak isteyen kişiler için de uygundur. Hayat hep gelişen ve evrilen bir süreç olduğu için, her yaşın bireylere getirdiği farklı deneyimler vardır. Psikoterapi, bu yaşamsal süreçlere fiziksel, duygusal ve sosyal olarak daha etkin uyum sağlayabilmeye hizmet eder.
Kimlik bilgileri veya terapi esnasında konuşulanlar bir başkasıyla paylaşılır mı ?
Gizlilik ilkesi çerçevesinde, kimlik bilgileriniz ve terapi esnasında konuşulanlar terapist ve danışan arasında kalmaktadır. Ancak, kendinize veya bir başkasına zarar verme söz konusu olduğunda, yine sizin bilginiz dahilinde gizlilik ilkesi askıya alınabilir.
Bir seans ne kadar sürer ?
Bir seans yaklaşık 50 dakika sürmektedir.
Psikoterapi sürecinde danışanın sorumlulukları nelerdir ?
Psikoterapi sürecinin etkili ve yararlı olabilmesi için her hafta seanslara düzenli olarak gelmeniz beklenir. Mücbir bir sebep olmadıkça, seanslarınızı iptal etmemeniz ve seanslara geç kalmamanız sizin sorumluluğunuzdadır.
Görüşmeye gelmeden önce randevu almak gerekir mi ?
Evet, randevu almak için  0541 940 10 85 numaralı telefondan ya da merkezimize gelerek randevu alabilirsiniz.